ALS70A683QM100
Mfr.Part #
ALS70A683QM100
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 100V SCREW
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
33.2A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Capacitance :
68000µF
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
10MOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
36A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Datasheets
ALS70A683QM100
KEMET ALS70A683QM100
ALS70 68000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals