ALS70A183DA040
Mfr.Part #
ALS70A183DA040
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 40V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
36mm
Capacitance :
18000μF
Lifetime @ Temp :
11000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
40V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Height Seated (Max) :
2.126 54.00mm
Impedance :
42mOhm
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
11.2A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
9A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49mOhm @ 100Hz
Number of Terminations :
2
Height :
52mm
Datasheets
ALS70A183DA040
KEMET ALS70A183DA040
ALS70 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals