ALN2512F470RE-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALN2512F470RE-1
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
2512 CHIP ALNI 470 OHMS 1%
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
Product :
Thick Film Resistors SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Status :
Active
Power Rating :
3.5 W
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Width :
3.15 mm
Brand :
Features :
RoHS :
Details
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
6.35 mm
Height :
0.51 mm
Technology :
Thick Film
Application :
Industrial Grade
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Thick Film Resistors
Packaging :
Cut Tape
Voltage Rating :
200 V
Power (Watts) :
3.5W
Composition :
Thick Film
Series :
ALN
Resistance :
470 Ohms
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.64mm)
Datasheets
ALN2512F470RE-1
Ohmite ALN2512F470RE-1
ALN Series, Thick Film, 470 Ohms, 3.5W, ±1%, -55°C ~ 155°C