ALN2512F10R0E-4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALN2512F10R0E-4
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
2512 CHIP ALNI 10 OHMS 1%
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
6.35 mm
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Product :
Thick Film Resistors SMD
Subcategory :
Resistors
Packaging :
Reel
Technology :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Composition :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage Rating :
200 V
Resistance :
10 Ohms
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Type :
Thick Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
3.5W
Number of Terminations :
2
Series :
ALN
Power Rating :
3.5 W
Ratings :
Features :
Height :
0.51 mm
Width :
3.15 mm
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.64mm)
Application :
Industrial Grade
Size / Dimension :
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance :
±1%
Product Status :
Active
Datasheets
ALN2512F10R0E-4
Ohmite ALN2512F10R0E-4
ALN Series, Thick Film, 10 Ohms, 3.5W, ±1%, -55°C ~ 155°C