ALF70G751EF450
Mfr.Part #
ALF70G751EF450
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Capacitance :
750 μF
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Ratings :
Ripple Current @ Low Frequency :
3.42 A @ 100 Hz
Impedance :
112 mOhms
Lifetime @ Temp. :
18000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
195mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
7.33 A @ 10 kHz
Voltage - Rated :
450 V
Datasheets
ALF70G751EF450
KEMET ALF70G751EF450
ALF70 750 μF Capacitor ±20% Through Hole, Press-Fit 1.575" Dia (40.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead