ALF70G102FP600
Mfr.Part #
ALF70G102FP600
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
600 V
Impedance :
92 mOhms
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
132mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Size / Dimension :
1.772" Dia (45.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
11.48 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
5.75 A @ 100 Hz
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
18000 Hrs @ 85°C
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
4.213" (107.00mm)
Datasheets
ALF70G102FP600
KEMET ALF70G102FP600
ALF70 1000 μF Capacitor ±20% Through Hole, Press-Fit 1.772" Dia (45.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead