ALF70G102EL500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALF70G102EL500
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
ALUMINUM ELECTROLYTIC, SNAP-IN,
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Series :
ALF70
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
4.42 A @ 100 Hz
Height - Seated (Max) :
3.228" (82.00mm)
Impedance :
150 mOhms
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
209mOhm @ 100Hz
Surface Mount Land Size :
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Lifetime @ Temp. :
18000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
8.53 A @ 10 kHz
Voltage - Rated :
500 V
Product Status :
Active
Capacitance :
1000 µF
Package :
Bulk
Package / Case :
Datasheets
ALF70G102EL500
KEMET ALF70G102EL500
ALF70 1000 μF Capacitor ±20% Through Hole, Press-Fit 1.575" Dia (40.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead