ALF70C361EB450
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALF70C361EB450
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 360UF 20% 450V SNAP-IN
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
231 mOhms
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
18000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Voltage - Rated :
450 V
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Capacitance :
360 μF
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
405mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Ripple Current @ High Frequency :
4.56 A @ 10 kHz
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1 A @ 100 Hz
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Package / Case :
Series :
ALF70
Datasheets
ALF70C361EB450
KEMET ALF70C361EB450
ALF70 360 μF Capacitor ±20% Through Hole, Press-Fit 1.575" Dia (40.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead