ALF40G562EB063
Mfr.Part #
ALF40G562EB063
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Tolerance :
±20%
Capacitance :
5600µF
Voltage - Rated :
63V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.91A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
102mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.82A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Impedance :
90mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheets
ALF40G562EB063
KEMET ALF40G562EB063
ALF40 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead