ALF40G391EE400
Mfr.Part #
ALF40G391EE400
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
390µF
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.88A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
ESR (Equivalent Series Resistance) :
295mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Tolerance :
±20%
Impedance :
182mOhm
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.48A @ 10kHz
Datasheets
ALF40G391EE400
KEMET ALF40G391EE400
ALF40 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead