ALF40C821EP500
Mfr.Part #
ALF40C821EP500
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Capacitance :
820µF
Impedance :
220mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
280mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
8.95A @ 10kHz
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.71A @ 100Hz
Datasheets
ALF40C821EP500
KEMET ALF40C821EP500
ALF40 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead