ALF40C471EF400
Mfr.Part #
ALF40C471EF400
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
245mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
7.3A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.28A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Impedance :
151mOhm
Capacitance :
470µF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Datasheets
ALF40C471EF400
KEMET ALF40C471EF400
ALF40 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead