ALF40C392FP250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALF40C392FP250
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
7.9A @ 100Hz
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Impedance :
33mOhm
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency :
12.43A @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
3900μF
Series :
ALF40
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Datasheets
ALF40C392FP250
KEMET ALF40C392FP250
ALF40 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.772Dia 45.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead