ALF1PF12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALF1PF12
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operate Time :
20ms
Switching Voltage :
250VAC -Max
Coil Power :
900mW
Max Operating Temperature :
60°C
Coil Current :
75mA
Coil Voltage (DC) :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Insulation :
Class F
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Min Operating Temperature :
-40°C
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Packaging :
Tray
Coil Voltage :
12VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Series :
ALF
Throw Configuration :
SPST
Release Time :
15ms
Mounting Type :
Through Hole
Must Release Voltage :
1.2VDC
Termination :
PC Pin
Coil Type :
Non Latching
Termination Style :
PC Pin
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Resistance :
160Ohms
Published :
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Rating (Current) :
20A