ALA7DD621CF400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALA7DD621CF400
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 620UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Automotive
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
13000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
620μF
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
1.52A @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
2.97A @ 10kHz
Series :
ALA7D
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
285mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Impedance :
780.2mOhm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Voltage - Rated :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
ALA7DD621CF400
KEMET ALA7DD621CF400
ALA7D 620μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In