ALA7DA561DE450
Mfr.Part #
ALA7DA561DE450
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Impedance :
207.2mOhm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Voltage - Rated :
450V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Series :
ALA7D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
Automotive
Polarization :
Polar
Capacitance :
560μF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.19A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
275.2mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
5.01A @ 10kHz
Datasheets
ALA7DA561DE450
KEMET ALA7DA561DE450
ALA7D 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In