ALA7DA471DC400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALA7DA471DC400
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Stock
719
In Stock :
719
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.18A @ 100Hz
Impedance :
233.4mOhm
Capacitance :
470µF
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
Automotive
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.4A @ 10kHz
Factory Lead Time :
32 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
400V
Packaging :
Bulk
Series :
ALA7D
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
379.8mOhm @ 100Hz
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
ALA7DA471DC400
KEMET ALA7DA471DC400
ALA7D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In