AIML-1206-100K-T
Mfr.Part #
AIML-1206-100K-T
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
FIXED IND 10UH 25MA 800 MOHM SMD
Height - Seated (Max) :
0.055 (1.40mm)
Max DC Current :
25mA
Shielded :
No
Shielding :
Shielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Termination Style :
SMD/SMT
Product Height (mm) :
1.4(mm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
RoHS :
Details
Current Rating :
25mA
Mounting Type :
Surface Mount
Product Width :
1.6 mm
Product :
RF Inductors
Tolerance (+ or -) :
10%
Ratings :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Self Resonant Frequency :
28 MHz
Current - Saturation (Isat) :
Rad Hardened :
No
Application :
Power
Mounting Style :
PCB Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Product Depth (mm) :
1.8(mm)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Length (mm) :
3.4(mm)
Inductance :
10μH
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
800μm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Size :
HTS Code :
Operating Temp Range :
-55C to 125C
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Military Standard :
Not
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
28MHz
Width :
1.6mm
Number of Functions :
1
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package Length :
3.2 mm
Current Rating (Amps) :
25mA
Length :
3.2004mm
Resistance :
800mOhm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Length :
3.2
Core Material :
Ferrite
Rated Current-Max :
0.025 A
Case/Size Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Q Factor :
50
Radiation Hardening :
Tolerance :
±10%
Schedule B :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Current :
25mA
Package Width :
1.6 mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Active
DC Resistance :
0.8(ohm)
Saturation Current :
Reach Compliance Code :
Compliant
Technology :
Multi-Layer
Inductance Tolerance :
Published :
Inductance Frequency - Test :
2MHz
Mount :
Number of Terminals :
2
Series :
AIML-1206
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Not Required
Diameter :
Test Frequency :
2MHz
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Q :
55
Q @ Freq :
55 @ 2MHz
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.8mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Termination :
SMD/SMT
Construction :
Chip
Supplier Device Package :
Package Height :
1.1 mm
Datasheets
AIML-1206-100K-T
Abracon AIML-1206-100K-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD