AIML-0603-100K-T
Mfr.Part #
AIML-0603-100K-T
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 10UH 3MA 2.55 OHM SMD
Fixed Inductors
Product Length (mm) :
1.75(mm)
Max Operating Temperature :
125°C
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
Current Rating :
3mA
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
Shielded
Product Length :
1.6
Height :
800μm
Application :
Power
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Military Standard :
Not Required
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Width :
0.8 mm
Product Height (mm) :
0.95(mm)
Tolerance :
±10%
Rad Hardened :
No
Product Depth (mm) :
0.95(mm)
Tolerance (+ or -) :
10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
800μm
Weight :
2.012816mg
Q Factor :
35
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Q @ Freq :
35 @ 2MHz
Tape and Reel (TR)
Operating Temp Range :
-55C to 125C
DC Current :
3(mA)
Frequency - Self Resonant :
33MHz
Self Resonant Frequency :
33 MHz
Case Code (Metric) :
Length :
1.6002mm
Current Rating (Amps) :
3mA
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Inductance :
10μH
Current - Saturation (Isat) :
Inductance Tolerance :
Series :
AIML-0603
RoHS :
Details
Inductance Frequency - Test :
2MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Core Material :
Ferrite
Factory Lead Time :
13 Weeks
Brand :
Number of Terminals :
2
Multilayer
DC Resistance :
2.55(ohm)
Failure Rate :
Not Required
Test Frequency :
2MHz
DC Resistance (DCR) :
2.55Ohm Max
Q :
35
Max DC Current :
3mA
Product Status :
Active
Technology :
Multi-Layer
Case Size :
Datasheets
AIML-0603-100K-T
Abracon AIML-0603-100K-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD