AIML-0805-R082K-T
Mfr.Part #
AIML-0805-R082K-T
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FIXED IND 82NH 300MA 200MOHM SMD
Length :
2.0066mm
Height Seated (Max) :
0.041 1.05mm
Height :
850μm
Max DC Current :
300mA
Q @ Freq :
15 @ 50MHz
Self Resonant Frequency :
255 MHz
Q Factor :
15
Series Resistance :
200 mΩ
Material - Core :
Ferrite
Height - Seated (Max) :
0.041 (1.05mm)
Core Material :
Ferrite
Current Rating (Amps) :
300mA
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
AIML-0805
Width :
1.2446mm
Current Rating :
300mA
Diameter :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Test Frequency :
50MHz
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
Application :
Power
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS :
Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
RMS Current (Irms) :
300 mA
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant :
255MHz
Shielding :
Shielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Inductance :
82nH
Datasheets
AIML-0805-R082K-T
Abracon AIML-0805-R082K-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD