AHD336M63G24B
Mfr.Part #
AHD336M63G24B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Width :
10.3mm
Impedance :
800mOhm
Leakage Current :
0.02079mA
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Published :
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn95Pb5)
Size Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
63V
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Pbfree Code :
No
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
136mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Length :
13mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Radial, Can - SMD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
33μF
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
80mA
Series :
AHD
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Tan Delta :
0.18
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9Ohm @ 120Hz
Datasheets
AHD336M63G24B
Cornell Dubilier Electronics AHD336M63G24B
AHD 33μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 80mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD