AHD226M25D16B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHD226M25D16B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn95Pb5)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.16
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
42mA @ 120Hz
Width :
6.6mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Life (Hours) :
5000 hours
Length :
7.8mm
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
42mA
Ripple Current @ High Frequency :
71.4mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
AHD
Leakage Current :
0.0055mA
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.1Ohm @ 120Hz
Mount :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Pbfree Code :
No
Size Code :
Capacitance :
22µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Impedance :
4Ohm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage - Rated :
25V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Datasheets
AHD226M25D16B
Cornell Dubilier Electronics AHD226M25D16B
AHD 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 42mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD