AHA0608270M040R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHA0608270M040R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY HYB 27UF 40V SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
60 mA @ 100 Hz
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Capacitance :
27 μF
Voltage - Rated :
40 V
Series :
AHA
Type :
Hybrid
Lead Spacing :
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ratings :
Datasheets
AHA0608270M040R
KYOCERA AVX AHA0608270M040R
27 μF ±20% Radial, Can - SMD 70mOhm AHA Surface Mount Hybrid General Purpose