AF2010JK-07120RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF2010JK-07120RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 120 OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
660.4μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
33 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Max Power Dissipation :
750mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Published :
Tolerance :
±5%
Resistance :
120Ohm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm