AF2010JK-07100KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF2010JK-07100KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100K OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
AF
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Resistance :
100kOhm
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Max Power Dissipation :
750mW
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.75W 3/4W