AF1210JR-07270KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF1210JR-07270KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Surface Mount :
yes
Series :
AF
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Height :
609.6μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Resistance :
270kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Datasheets
AF1210JR-07270KL
YAGEO AF1210JR-07270KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 270kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C