AF1206FR-07127KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF1206FR-07127KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 127K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Resistance :
127kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
33 Weeks
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
660.4μm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Composition :
Thick Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Series :
AF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
AF1206FR-07127KL
YAGEO AF1206FR-07127KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 127kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C