AF1210FR-075K49L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF1210FR-075K49L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
5.49kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Series :
AF
Number of Terminations :
2
Published :
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Height :
609.6μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
AF1210FR-075K49L
YAGEO AF1210FR-075K49L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 5.49kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C