AF1210FR-072K15L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF1210FR-072K15L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
2.15kOhm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
AF
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Height :
609.6μm
Datasheets
AF1210FR-072K15L
YAGEO AF1210FR-072K15L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 2.15kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C