AF1206FR-071R5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF1206FR-071R5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Resistance :
1.5Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
660.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
AF
Datasheets
AF1206FR-071R5L
YAGEO AF1206FR-071R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 1.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C