AF0402JR-0743RL
Mfr.Part #
AF0402JR-0743RL
Description
RES SMD 43 OHM 5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
43Ohm
Working Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
AF0402JR-0743RL
YAGEO AF0402JR-0743RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 43Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C