AF0402JR-072R2L
Mfr.Part #
AF0402JR-072R2L
Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Working Voltage :
50V
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Series :
AF
Pbfree Code :
Resistance :
2.2Ohm
JESD-609 Code :
e3
TR, Paper, 7 Inch
Height :
381μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0402 (1005 Metric)
Published :
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
AF0402JR-072R2L
YAGEO AF0402JR-072R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 2.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C