AF0402JR-072K4L
Mfr.Part #
AF0402JR-072K4L
Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
50V
AF
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
2.4kohm
Height :
381μm
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AF0402JR-072K4L
YAGEO AF0402JR-072K4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 2.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C