AF0402JR-07150KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0402JR-07150KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 150K OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
150kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±5%
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
AF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C