AF0402JR-0710RL
Mfr.Part #
AF0402JR-0710RL
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
62.5mW
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Composition :
Thick Film
Height :
381μm
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Weight :
652.039032μg
Published :
2011
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
10Ohm
Tolerance :
±5%
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
0402
Case Code (Metric) :
Datasheets
AF0402JR-0710RL
YAGEO AF0402JR-0710RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 10Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount AF0402JR-0710RL is a thick film resistor with a 0402 size and 5% tolerance. It has a resistance of 10 ohms and a temperature coefficient of 200 ppm/°C. It is rated for operation from -55°C to 155°C.
Features:
- 0402 size
- 5% tolerance
- 10 ohm resistance
- 200 ppm/°C temperature coefficient
- Rated for operation from -55°C to 155°C