AF0201JR-0751KL
Mfr.Part #
AF0201JR-0751KL
Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/20W 0201
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
51kOhm
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
50mW
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Datasheets
AF0201JR-0751KL
YAGEO AF0201JR-0751KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 51kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C