AF0201DR-0719K6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0201DR-0719K6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 19.6KOHM 0.5% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height :
254μm
Resistance :
19.6kOhm
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Max Power Dissipation :
50mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
AF
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm