AF0201FR-075R6L
Mfr.Part #
AF0201FR-075R6L
Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/20W 0201
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Resistance :
5.6Ohm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Max Power Dissipation :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
AF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Temperature Coefficient :
-100/ +350ppm/°C
ROHS3 Compliant
Datasheets
AF0201FR-075R6L
YAGEO AF0201FR-075R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 5.6Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C