AF0201FR-07470RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0201FR-07470RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 470 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Series :
AF
Published :
Resistance :
470Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Max Power Dissipation :
50mW