AF0201FR-07442KL
Mfr.Part #
AF0201FR-07442KL
Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/20W 0201
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
50mW
Resistance :
442kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
ROHS3 Compliant
Datasheets
AF0201FR-07442KL
YAGEO AF0201FR-07442KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 442kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C