AF0201FR-0736RL
Mfr.Part #
AF0201FR-0736RL
Description
RES SMD 36 OHM 1% 1/20W 0201
Thick Film
Max Power Dissipation :
50mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistance :
36Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Published :
2011
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
0201 (0603 Metric)
Datasheets
AF0201FR-0736RL
YAGEO AF0201FR-0736RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 36Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C