AF0201FR-07255RL
Mfr.Part #
AF0201FR-07255RL
Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/20W 0201
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
yes
JESD-609 Code :
e3
33 Weeks
Max Power Dissipation :
50mW
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Resistance :
255Ohm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
AF0201FR-07255RL
YAGEO AF0201FR-07255RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 255Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C