AF0201DR-076K98L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0201DR-076K98L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 6.98KOHM 0.5% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
254μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Number of Terminations :
2
Series :
AF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
50mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Published :
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Resistance :
6.98kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
AF0201DR-076K98L
YAGEO AF0201DR-076K98L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 6.98kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C