AF0201DR-075K23L
Mfr.Part #
AF0201DR-075K23L
Description
RES SMD 5.23KOHM 0.5% 1/20W 0201
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Max Power Dissipation :
50mW
Published :
Series :
AF
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistance :
5.23kOhm
Datasheets
AF0201DR-075K23L
YAGEO AF0201DR-075K23L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 5.23kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C