AEO25Y48-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AEO25Y48-L
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 120W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Output Power :
45W
Height :
8.128mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
8
Number of Functions :
1
Terminal Form :
PIN/PEG
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Input (Min) :
36V
Applications :
ITE (Commercial)
Total Power Output-Max :
66W
Efficiency :
88.5%
Size / Dimension :
2.30Lx0.90W x 0.32 H 58.4mmx22.9mmx8.1mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin
Number of Outputs :
1
JESD-609 Code :
e3
Max Output Current :
25A
Voltage - Isolation :
1.5kV
Power (Watts) :
120W
Type :
Isolated Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Current - Output 1 :
25A
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Published :
Output Current :
25A
Input Voltage-Nom :
48V
Pin Count :
8
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
75V
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Packaging :
Bulk
Series :
AEO (66W)
Number of Pins :
Max Power Dissipation :
45W
Output Voltage :
1.8V