AEO25K48N-6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AEO25K48N-6L
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.2V 120W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Max Output Current :
25A
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Number of Functions :
1
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Output Current :
25A
Series :
AEO (66W)
Number of Pins :
8
Packaging :
Bulk
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Isolation :
1.5kV
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Through Hole
Power Rating :
30W
ECCN Code :
EAR99
Input Voltage-Nom :
48V
Type :
Isolated Module
Output Voltage :
1.2V
Height :
8.128mm
Total Power Output-Max :
66W
Voltage - Input (Min) :
36V
Max Power Dissipation :
30W
Trim/Adjustable Output :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.30Lx0.90W x 0.32 H 58.4mmx22.9mmx8.1mm
Pbfree Code :
yes
Current - Output 1 :
25A
Published :
Output Power :
30W
Power (Watts) :
120W
Efficiency :
85.5%