AEH1012471M016R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AEH1012471M016R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
ALUMINUM CAP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
170 mA @ 120 Hz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Spacing :
Series :
AEH
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Voltage - Rated :
16 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Capacitance :
470 µF
Ripple Current @ High Frequency :
340 mA @ 100 kHz
Datasheets
AEH1012471M016R
KYOCERA AVX AEH1012471M016R
AEH 470 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.394" Dia (10.00mm) -55°C ~ 125°C Polar Radial, Can - SMD