AEH0608470M025R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AEH0608470M025R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
ALUMINUM CAP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
110 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance :
±20%
Series :
AEH
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
44 mA @ 120 Hz
Ratings :
Capacitance :
47 µF
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated :
25 V
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Datasheets
AEH0608470M025R
KYOCERA AVX AEH0608470M025R
AEH 47 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.248" Dia (6.30mm) -55°C ~ 125°C Polar Radial, Can - SMD