AEA1213471M035R
Mfr.Part #
AEA1213471M035R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
ALUMINUM CAP
Stock
893
In Stock :
893
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
470 µF
Impedance :
60 mOhms
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.531" (13.50mm)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
660 mA @ 120 Hz
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Voltage - Rated :
35 V
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
AEA
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
1.1 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size :
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Datasheets
AEA1213471M035R
KYOCERA AVX AEA1213471M035R
AEA 470 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.492" Dia (12.50mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD