AEA0810220M100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AEA0810220M100R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
ALUMINUM CAP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Package :
Digi-Reel?
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance :
22 µF
Ripple Current @ Low Frequency :
45.5 mA @ 120 Hz
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
130 mA @ 100 kHz
Impedance :
1.88 Ohms
Voltage - Rated :
100 V
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
AEA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Datasheets
AEA0810220M100R
KYOCERA AVX AEA0810220M100R
AEA 22 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.315" Dia (8.00mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD